امور مالیات بر ارزش افزوده

مالیات

ارزش افزوده

مودیان مالیاتی چه وظایفی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده دارند؟


مشمولین ارزش افزوده در حال حاضر در هفت طبقه تقسیم بندی شده اند . مراحل مشمولیت ارزش افزوده با توجه به اینکه مشمولیت اشخاص در نظام مالیات بر ارزش افزوده به صورت مرحله ای صورت گرفته بسیار مهم و دارای اهمیت می باشد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به بلاگ حسابنامه مراجعه کنید >>> مقالات مربوط به مالیات بر ارزش افزوده وظایف و تکالیف قانونی مودیان مالیات بر ارزش افزوده :

ثبت نام در سامانه : اشخاص حقیقی و یا حقوقی که به عرضه کالا یا ارائه خدمات و همچنین واردات یا صادرات کالا و یا خدمات می پردازند طبق ضوابط مندرج در فراخوان های سازمان امور مالیاتی مکلف به ثبت نام می باشند .

صدور صورتحساب: کلیه مشمولین نظام ارزش افزوده مکلفند که در قبال عرضه کالا و خدمات مشمول این قانون ، صورتحسابی با رعایت قانون نظام صنفی و حاوی مشخصات متعاملین و مورد معامله به ترتیبی که از طرف سازمان امور مالیاتی اعلام میگردد ، صادر و مالیات متعلق را در ستون مخصوص درج نمایند و در مواردی که از ماشینهای فروش استفاده می شود ، نوار ماشین جایگزین صورتحساب میگردد. .ضمناً کلیه کالاها و خدماتی که بدون صدور صورتحساب و رعایت دستورالعملها و سایر مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده عرضه گردند ، قاچاق محسوب خواهند شد.

وصول مالیات: کلیه مشمولین نظام ارزش افزوده که اقدام به ثبت نام نموده اند ، موظفند در زمان خرید یا واردات کالاها و خدمات ، علاوه بر بهای کالا وخدمات خریداری شده ، مالیات بر ارزش افزوده متعلق را نیز پرداخت نمایند. ولی از آنجا که این نظام مالیاتی یک نظام مالیاتی به منظور اخذ مالیات از فعالان اقتصادی نمی باشد ، این مالیات پرداختی طلب آنان از سازمان امور مالیاتی محسوب می گردد. از طرف دیگر فعالان اقتصادی ثبت نام شده باید در زمان عرضه کالاها و خدمات علاوه بر بهای کالاها و خدمات، مالیات بر ارزش افزوده متعلق را نیز از خریداران محصولات خود اخذ و آنرا بعنوان طلب دولت نزد خود نگهداری نمایند.

ثبت و نگهداری اسناد و مدارک یکی دیگر از وظایف مشمولین نظام ارزش افزوده که اقدام به ثبت نام نموده اند این است که باید برای ثبت و نگهداری اسناد و مدارک مالیات و عوارض موضوع این قانون ، از دفاتر ، صورتحسابها و سایر فرمهای مربوط ، ماشینهای صندوق و یا سایر وسایل و روشهای نگهداری حساب که از طرف سازمان امور مالیاتی تعیین می گردد ، استفاده و مدارک مورد نظر را به مدت ده سال بعد از سال مالی مربوطه نگهداری نمایند.

تسلیم اظهارنامه : از دیگر تکالیف و وظایف مودیان مشمول و ثبت نام شده قانون مالیات بر ارزش افزوده ، انجام تسویه حساب مالیاتی از طریق ارائه اظهارنامه فصلی می باشد لذا در پایان دوره های مالیاتی سه ماهه ، هر یک از مودیان این نظام مالیاتی با تسلیم اظهارنامه ، حداکثر ظرف مدت پانزده روز از تاریخ انقضاء هر دوره مالیاتی سه ماهه ، پس از کسر طلب خود بابت مالیات ارزش افزوده های پرداختی از مالیاتهای وصولی به نیابت از دولت که نزد ایشان می باشد ، مانده را با سازمان امور مالیاتی تسویه می نماید. چنانچه میزان مالیات وصول شده توسط مودی بیشتر از میزان مالیات پرداخت شده باشد ، اظهارنامه این مودی بیانگر مانده مثبت و بدهی وی به دولت بوده و ما به التفاوت ، بعنوان مالیات قابل پرداخت ، باید به حساب سازمان امور مالیاتی پرداخت گردد ، ولی در صورتیکه طلب مودی از دولت بیش از طلب دولت از ایشان باشد ، می تواند مانده طلب خود را با ارائه درخواست مسترد نماید.

با توجه به قانون مالیات بر ارزش افزوده ، ۵ نوع اظهارنامه جهت انجام تکالیف قانونی مودیان طراحی و در نظر گرفته شده است که عبارتند از : اظهارنامه عادی ( موضوع صدر ماده ۱۶ و بند الف ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده) ؛ اظهارنامه ویژه سوخت ؛ اظهارنامه ویژه دخانیات ؛ اظهارنامه عوارض آلایندگی و اظهارنامه شماره گذاری خودرو.

نگران تکالیف مالیاتی خود نباشید

تیم حرفه ای حسابنامه با بهره مندی از کادری مجرب و با تجربه توانایی دارد به شرکت های خدماتی ، شرکتهای تولیدی ، شرکت های پیمانکاری ، شرکتهای صنعتی ، شرکتهای بازرگانی و فروشگاه های بزرگ و کوچک انواع خدمات مالی ، خدمات مالیاتی ، خدمات بیمه ای و خدمات مدیریتی ارائه نماید.
home_investment_chart

تخفیف 30% برای اولین سفارش شما

در هزینه هایتان صرفه جویی کنید

تیم حسابنامه


home_investment_list1

بهترین قیمت

با تیم حسابنامه در هزینه های مالی خود صرفه جویی کنید. خدمات حرفه ای و با کیفیت را با مناسب ترین قیمت تجربه خواهید کرد.

home_investment_list2

تیم حرفه ای

کلیه اعضای تیم حسابنامه ، اطلاعات بروز تجربه کاربردی و دقت و مهارت بالایی در زمینه مالی و مالیاتی و بیمه ای دارند و شما میتوانید کسب و کار خود را با اطمینان خاطر به کمک تیم حسابنامه ارتقا دهید.

home_investment_list3

بهترین کیفیت

تیم حسابنامه برنامه ریزی بسیار دقیقی دارد تحویل به موقع کار ، رفع ایرادات سیستم مالیاتی شما و تضمین کسب بهترین نتیجه در پروژه از ویژگی های خدمات ما است. هم چنین ما تا آخرین مرحله پروژه همراه شما هستیم .

سفارش خود در خصوص امور مالیاتی را میتوانید از طریق فرم زیر ثبت کنید تا در سریعترین زمان ممکن کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

لطفا صبر کنید

تماس با ما

logo-samandehi