ماده ۱۶۹ مکرر ق.م.م

ماده 169

مکرر

اصلاحیه ماده 169 مکرر شامل چه مواردی می شود؟


از ابتدای سال ۹۶ برای سهولت کار مودیان سامانه دستورالعمل اجرای ماده 169 مکرر (گزارشات فصلی) با تغییراتی روبه رو شد که سوالات بسیاری را برای مودیان بوجود آورده است. این اصلاحیه مربوط به یکی از مهمترین قوانین مالیاتی می باشد. بخش اول اصلاحیه مربوط به تعیین سقف برای خرید ها و فروش ها می باشد یعنی طبق قانون ماده ۱۶۹ مودیان مکلف اند کلیه خریدها و فروش ها را به تفکیک هر شخص گزارش کنند طبق این اصلاحیه نیاز نیست کلیه فاکتورهایی که مبلغ آنها زیر ۶۷۰ هزار تومان به تفکیک اعلام شوند. بخش دوم اصلاحیه مربوط به واردکنندگان و صادر کنندگان می شود .کلیه واحد های تجاری که واردات و صادرات داشتند باید برای طرف های معاملات خارجی خود کد به خصوص دریافت می کردند و آن را در سامانه معاملات ثبت می کردند و طبق این اصلاحیه تنها یک کد برای همه شرکت های خارجی طرف معامله تعریف و در سامانه ارائه می شود. هم چنین ارائه فهرست معاملات با توجه به تغییرات نرم افزار گزارشات فصلی با ریزه کاری ها و جزییات بیشتری همراه است و جلوگیری از ریسک های مالیاتی مربوط به آن مستلزم دقت و تسلط بالاتری است.

نگران تکالیف مالیاتی خود نباشید

تیم حرفه ای حسابنامه با بهره مندی از کادری مجرب و با تجربه توانایی دارد به شرکت های خدماتی ، شرکتهای تولیدی ، شرکت های پیمانکاری ، شرکتهای صنعتی ، شرکتهای بازرگانی و فروشگاه های بزرگ و کوچک انواع خدمات مالی ، خدمات مالیاتی ، خدمات بیمه ای و خدمات مدیریتی ارائه نماید.

جرایم مرتبط با گزارشات خرید و فروش فصلی چیست؟


عدم انجام تکالیف قانونی در خصوص گزارشات خرید و فروش فصلی و یا استفاده غیر قانونی از کد اقتصادی دیگران موجب جریمه هایی به شرح زیر می گردد:
۱- عدم صدور صورت حساب (فاکتور) یا عدم درج‌ شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره‌ اقتصادی دیگران برای معاملات خود مشمول جریمه‌ای معادل ده‌ درصد مبلغ صورتحساب.
۲- عدم ارائه فهرست معاملات به سازمان طبق دستورالعمل صادره مشمول جریمه‌ای معادل یک درصد (۱%) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است خواهد بود. جریمه مذکور غیر قابل بخشش است.
۳- استفاده کنندگان از شماره اقتصادی دیگران نسبت به‌ مالیات بر درآمد و همچنین جرایم موضوع این ماده با اشخاصی که‌ شماره اقتصادی آنان مورد استفاده قرار گرفته است مسئولیت‌ تضامنی خواهند داشت‌.
۴- در صورتی که طرفین معامله در معاملات خود از انجام دادن هر یک از تکالیف مقرر در این ماده خودداری نمایند، متضامناً مسئول خواهند بود تبصره: در مواردی که خریدار از ارائه شماره ‌اقتصادی خودداری کند، چنانچه فروشنده مشخصات خریدار و موضوع معامله را ظرف مهلت یک ماه به سازمان امور مالیاتی‌ کشور اعلام نماید مشمول جریمه تخلف فوق از این بابت نخواهد بود.
۵- اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع ‌بندهای (الف‌) و (ب‌) ماده ۹۵، قانون مکلف به نگهداری‌ صورت حساب‌های مربوط به خریدهای خود در سال عملکرد و سال ‌بعد از آن می‌باشند و در صورت درخواست مأموران مالیاتی باید به‌ آنان ارائه دهند. در غیر این صورت مشمول جریمه‌ای معادل ده‌ درصد صورت حساب های ارائه نشده خواهند بود.
۶- هرگونه جعل، تقلب، معاملات غیر واقعی، سوء استفاده و تبانی اشخاص موضوع دستورالعمل ماده ۱۶۹ در ارتباط با صدور صورتحساب و شماره اقتصادی خلاف مقررات بوده و ضمن مسئولیت تضامنی، مطابق با قانون مبارزه با پولشویی ، قانون ارتقاء سلامت نظام اداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر قوانین و مقررات مربوط اقدام خواهد گردید.

نحوه رسیدگی و مطالبه جرائم گزارشات خرید و فروش فصلی به چه صورت است؟

ادارات امور مالیاتی باید فهرست معاملات و هرگونه اسناد و مدارک مرتبط با شماره اقتصادی را مورد بررسی قرار دهند و براساس اختیارات قانونی و مفاد دستور العمل ماده ۱۶۹ مکرر و رعایت سایر مقررات قانونی ضمن اعلام نظارت دوره ای و کنترل مستمر بر جریان فعالیتهای اقتصادی مودیان، بررسیهای لازم را در صورت دوره های فصلی و سالانه از اشخاص مشمول این دستور العمل بعمل آورند. چنانچه ماموران مالیاتی در بررسیهای دوره ای و یا رسیدگی های بعمل آمده با تخلفات ذکر شده مواجه شدند، ضمن تنظیم گزارش تخلفات، جرائم متعلق را با رعایت مهلت مقرر در ماده ۱۵۷ قانون مالیاتهای مستقیم مطالبه نمایند. مودی مکلف است ظرف سی روز از تاریخ ابلاغ برگ مطالبه نسبت به پرداخت آن اقدام کند. در غیر اینصورت معترض شناخته شده و موضوع جهت رسیدگی و صدور رای به هیات حل اختلاف مالیاتی ارجاع خواهد شد. رای هیات مزبور قطعی و لازم الاجرا بوده و جریمه مذکور غیرقابل بخشش است و از طریق مقررات اجرائی موضوع قانون مالیاتهای مستقیم قابل وصول خواهد بود.
home_investment_chart

تخفیف 30% برای اولین سفارش شما

در هزینه هایتان صرفه جویی کنید

تیم حسابنامه


home_investment_list1

بهترین قیمت

با تیم حسابنامه در هزینه های مالیاتی خود صرفه جویی کنید. خدمات حرفه ای و با کیفیت را با مناسب ترین قیمت تجربه خواهید کرد.

home_investment_list2

تیم حرفه ای

کلیه اعضای تیم حسابنامه ، اطلاعات بروز تجربه بالا و کاربردی و دقت و مهارت بالایی در زمینه حسابداری مالیاتی دارند و شما میتوانید کسب و کار خود را با اطمینان خاطر به کمک تیم حسابنامه ارتقا دهید.

home_investment_list3

بهترین کیفیت

تیم حسابنامه برنامه ریزی بسیار دقیقی دارد تحویل به موقع کار ، رفع ایرادات سیستم مالیاتی شما و تضمین کسب بهترین نتیجه در پروژه مالیاتی از ویژگی های خدمات مالیاتی حسابنامه است. هم چنین ما تا آخرین لحظه رسیدگی مالیاتی همراه شما هستیم .
لطفا صبر کنید

تماس با ما

logo-samandehi