اقتصاد زیر ذره بین یک زن

نوبلی برای بیکاری
نوبلی برای بیکاری
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷
انواع بازارهای مالی
طبقه بندی بازارهای مالی
مرداد ۳۰, ۱۳۹۷
Show all
اقتصاد زیر ذره بین یک زن

ادیت آبوت

مجمع جهانی اقتصاد نام چند زن را به عنوان برجسته ترین اقتصاددان های جهان فهرست کرده ؛ در میان این فهرست ۱۳ نفره زنان تاثیرگذار در دنیای اقتصاد ، نخستین نامی که به چشم می خورد ادیت آبوت است
ادیت آبوت جزو نخستین زنان امریکایی بود که فعالیت های اجتماعی را به عنوان حرفه خود انتخاب کرد . این حرفه با مسائل مختلفی از جمله قانون و اقتصاد سر و کار داشت . او تنها از سر علاقه و برای نیات خوب این حرفه را دنبال نمی کرد بلکه به عنوان فردی روشنفکر در این زمینه قدم برمی داشت . او سعی میکرد با آموخته های آکادمیک و علمی خود راهکارهایی موثر در جامعه ارائه بدهد و بعدا مشخص شد که در این زمینه کاملا موفق نیز ظاهر شده است .

اقتصاد زیر ذره بین یک زن

ادیت آبوت نخستین زنی بود که به ریاست یکی از بخش های مهم دانشگاه شیکاگو دست یافت
مجمع جهانی اقتصاد نام چند زن را به عنوان برجسته ترین اقتصاددان های جهان فهرست کرده ؛ در میان این فهرست ۱۳ نفره زنان تاثیرگذار در دنیای اقتصاد ، نخستین نامی که به چشم می خورد ادیت آبوت است ، زنی از اهالی نبراسکا که در سال های دور موفق به دریافت مدرک دکتری در رشته اقتصاد از دانشگاه شیکاگو شده است .
او در سال ۱۹۰۵ نیز موفق به دریافت جایزه ای در حوزه اقتصاد شده و از آن به بعد نیز در لندن مشغول به کار شده تا جایی که به ریاست یکی از بخش های مهم دانشگاه شیکاگو نیز دست پیدا کرد .اما مهم ترین بخش اثرگذاری آبوت در دنیای اقتصاد مربوط به نظریه رفاه اجتماعی است که تمرکز خود را روی آن قرار داده بود . کارهایی که او در این زمینه انجام داده ، تا سال های بعد نیز مورد بررسی قرار گرفته است .
آبوت زیر نظر خانواده ای فعال و مدرن رشد پیدا کرد ؛ هم پدر و هم مادرش از انسان های سرشناس در آن دوره بودند و به این ترتیب روی فرزند خود نیز اثر گذاشتند . آبوت خواهری داشت که او هم علایق مشترکی را با او دنبال می کرد و به این ترتیب با یکدیگر فعالیت هایشان را در زمینه مسئولیت اجتماعی و حل مشکلات در جامعه دنبال کردند . در واقع آنها از همان ابتدای زندگی ، خودشان را درگیر مسائل و مشکلات اجتماعی کردند و سعی داشتند راهکارهایی را برای حل بحران های اجتماعی پیدا کنند . این طور شد که نام آبوت به عنوان زنی موثر در دنیا ماندگار شد .
ادیت آبوت جزو نخستین زنان امریکایی بود که فعالیت های اجتماعی را به عنوان حرفه خود انتخاب کرد . این حرفه با مسائل مختلفی از جمله قانون و اقتصاد سروکار داشت . او تنها از سر علاقه و برای نیات خوب این را دنبال نمی کرد بلکه به عنوان فردی روشنفکر در این زمینه قدم برمی داشت . او سعی میکرد با آموخته های آکادمیک و علمی خود راهکارهایی موثر در جامعه ارائه بدهد و بعدا مشخص شد که در این زمینه کاملا موفق نیز ظاهر شده است .
نخستین زنی که موفق شد ریاست یکی از مهم دانشگاه شیکاگو بخش های را به عهده بگیرد ، ادیت آبوت بود . از همان جا او به صورت رسمی اعلام کرد که مسئولیت خودش را بهبود زندگی آحاد بشر می داند و در این راه قدم برخواهد داشت . البته زمانی که او در این حرفه آغاز به کار کرد هنوز در مورد نقش اجتماعی زنان بحث ها و جنجال های بسیاری به پا بود . اما آبوت سال ها بود که خودش را برای این موقعیت آماده کرده بود . او از ۱۶ سالگی در مدارس شهر خودش تدریس می کرد و در عین حال برای ورود به دانشگاه نیز درس می خواند . بالاخره نیز در سال ۱۹۰۶ موفق به کسب مدرک دکتری شد .

زنان در صنعت

«زنان در صنعت» ؛ این عنوان نخستین کتابی است که ادیت آبوت به رشته تحریر درآورد . این کتاب در سال ۱۹۱۰ در امریکا منتشر شد . از همان زمان او به شخصیتی کلیدی در دنیای علم تبدیل شد و شخصیت های بزرگی را در دانشگاه شیکاگو پرورش داد . پس از آن ، آبوت در دانشگاه نخستین برنامه های کار و رفاه اجتماعی را آغاز کرد . او در سال های بحران بزرگ اقتصادی که در واقع بزرگ ترین رکورد در آن زمان بود ، همراه با خواهرش در زمینه اقتصاد و ایجاد رفاه فعالیت کرد.
در همین سال ها بود که تمرکز خود را روی مهاجران و سوء استفاده از کودکان کار قرار داد . او و خواهرش تیمی ارزشمند تشکیل دادند که به کمک آن سعی می کردند راهکارهای عملی برای حل این بحران ها رائه بدهند .
فعالیت های علمی آبوت همین طور ادامه پیدا کرد تا بالاخره کتاب هایی در زمینه رفاه اجتماعی در امریکا نوشت . او موفق شد دوره فلسفه رفاه اجتماعی را نیز راه انداری و سپس خودش آن را تدریس کند . همه اینها خدمات بزرگی هستند که هنوز در دانشگاه شیکاگو ماندگارند . او در سال ۱۹۴۲ بازنشسته شد اما خودش را از کارکردن معاف نکرد و دست از فعالیت نکشید . آبوت با نامی پرافتخار به خانه اش برگشت و فعالیت های علمی اش را در شهرش ادامه داد .
فعالیت های اجتماعی او به قدری موثر بود که حتی زمان مرگش مردم از نقاط مختلف جمع شدند و نام او را به عنوان فردی موثر در تاریخ فعالیت های اجتماعی و اقتصادی گرامی داشتند . مجمع جهانی اقتصاد در گزارش خود این طور نوشته که آبوت به عنوان نخستین نفر موفق شد مسیر را برای آموزش و تحصیل در زمینه رفاه اجتماعی بازکند ؛ شاید دیگر تاریخ نتواند چنین چیزی را به دست بیاورد .

ادیت آبوت

اقتصاد زیر ذره بین یک زنَ

ادیت آبوت

متولد ۲۶ سپتامبر ۱۸۷۶ است . ادیت ابوت را به عنوان یکی از نخستین زنان اقتصاددان آمریکایی می شناسند که در زمینه های مختلفی فعالیت کرده اما عمده فعالیت های او مربوط به رفاه و کار اجتماعی بوده است . او در نبراسکا متولد شده و همراه با خواهرش در زمینه اصلاحات اجتماعی قدم برداشته است .
ادیت آبوت موفق می شود به دانشگاه شیکاگو راه پیدا کند و به عنوان نخستین زن به ریاست یکی از بخش های مهم این دانشگاه دست پیدا می کند .
 برای او فعالیت های اجتماعی هم یک مسئولیت بزرگ بود و هم حرفه ای که قصد داشت به صورت علمی آن را دنبال کند .
آبوت در ۲۸ جولای ۱۹۵۷ از دنیا رفت و نام خود را به عنوان یکی از موثرترین زنان در دنیای اقتصاد به ثبت رساند .

تینا شاهپوردوست
تینا شاهپوردوست
سرمایه گذار و تحلیل گر بازار سرمایه ، مدیر مالی در صنعت دارو و دانشجو سطح استراتژیک دوره بین المللی حسابداران مدیریت CIMA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi