شوالیه لیبرالیسم

در جستجوی آزادی
در جستجوی آزادی
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷
نوبلی برای بیکاری
نوبلی برای بیکاری
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷
Show all

شوالیه لیبرالیسم

شوالیه لیبرالیسم

لودویگ فن میزس

مجله فوریز نام لودویگ فن میزس را به عنوان یکی از بزرگ ترین متفکران اجتماعی به ثبت رسانده است . البته او ایده هایی نیز برای رشد اقتصادی و چرخه اقتصادی مطرح کرده که در دنیای امروز کاملا کاربردی است . مهم ترین سهم او در دنیای اقتصاد این اندیشه بود : سوسیالیسم نمی تواند در نظام اقتصادی عقلانی عملکرد درستی داشته باشد و به هرحال مالکیت خصوصی لازمه زندگی است که باید به عنوان یک ارزش مهم به آن نگاه شود .

شوالیه لیبرالیسم

لودویگ فن میزس بازار را محلی برای اکتشاف و کسب اطلاعات می نامد .
اقتصاددان ها و اندیشمندان اقتصادی بسیاری در زمینه لیبرالیسم و اقتصاد آزاد سخت گفته اند اما لودویگ فن میزس  ، اقتصاددان اتریشی تنها کسی است که عنوان «آخرین شوالیه لیبرالیسم » را از آن خودش کرده است . تحلیل های عمیقی که او در زمینه سوسیالیسم و لیبرالیسم انجام داده نام او را برای همیشه در تاریخ اقتصاد ماندگار کرده است . این اندیشمند در زمینه های مختلفی قلم زده است از جمله درباره انقلاب کینزی و همچنین توجه ویژه ای به نظریات مربوط به کسب و کار داشته است .
میزس یکی از رهبران بزرگ اندیشه های علوم اجتماعی بوده و روی نظریات ماکس وبر نیز کارهای عمیق و قابل توجهی انجام داده است . روی هم رفته او به مردی شناخته شده در تاریخ اقتصاد جهان تبدیل شده است که همه اهالی اقتصاد باید با اندیشه های او آشنایی داشته باشند .
مجله فوریز نام او را به عنوان یکی از بزرگ ترین متفکران اجتماعی به ثبت رسانده است . البته او ایده هایی نیز برای رشد اقتصادی و چرخه اقتصادی مطرح کرده که در دنیای امروز کاملا کاربردی است . مهم ترین سهم او در دنیای اقتصاد این اندیشه بود : سوسیالیسم نمی تواند در نظام اقتصادی عقلانی عملکرد درستی داشته باشد و به هر حال مالکیت خصوصی لازمه زندگی است که باید به عنوان یک ارزش مهم به ان نگاه شود . او معتقد است تنها از این دریچه می توان ارزش ها را به حداکثر و هدررفت را به حداقل رساند. به این ترتیب او بحث خود را در دنیای اقتصاد با این پرسش شروع می کند که آیا مالکیت عمومی و اجتماعی در نظام اقتصادی می تواند روی عملکرد تولیدی اثرگذار باشد ؟

محل اکتشاف

میزس معتقد است اصلا با خرد انسانی نمی توان به این نتیجه رسید که مالکیت عمومی به فرایند تولید کمک کند . البته منتقدان او در جبهه سوسیالیسم این نظر او را پذیرفته اند . اما مباحث به همین جا ختم نشده است . میزس بحث را یک قدم به پیش می برد ؛ بدون مبادله و معاوضه نمی توان ارزش چیزی را مشخص کرد و معامله ، مبادله یا معاوضه به هرشکلی خارج از مالکیت خصوصی و شخصی امکان پذیر نیست . از اینجا به بعد
او وارد مبحث بازار می شود و در نهایت مسئله بازار آزاد را به میان می آورد . به باور او بازارهای ازاد محل مناسبی برای تعیین ارزش هستند و در عین حال می توانند ابزاری کارآمد برای تعدیل و حتی کاهش قیمت ها باشند . به این ترتیب بازار در نظریه ها و اندیشه های میزش نقشی ضروری و حیاتی ایفا می کند . او معتقد است مبادله و معامله در بازار در واقع راهی برای اطلاع رسانی و کسب دانش در زمینه تولید است و به این ترتیب از بازار به عنوان محل اکتشاف نام می برد . در نگاه میزس بازار جایی است که حق ماکیلت خصوصی به خوبی خودش را نشان می دهد ؛ او جزو نخستین کسانی است که از بازار با این نگاه یاد میکند و به این ترتیب این سنت را در میان اندیشمندان و اقتصاددان ها به راه می اندازد . هرچند بعدا درباره آن مباحث زیادی مطرح شده است .
مباحثی که میزس مطرح می کند علی رغم ظاهر تند و تیزی که دارد آن قدر هم سوسیالیسم جهانی را به آن معنای ناب و خالص خود زیر سوال نمی برد . میزس و طرفدارانش در حقیقت مداخله گری را زیر سوال می برند . او معتقد است مردم مطابق با غریزه های خودشان واکنش نشان می دهند . حتی زمانی که چنین چیزی از آنها نخواهید و مانع آن بشوید باز هم آنها مطابق غریزه خودشان عمل می کنند . به این ترتیب هر نوع مداخله گری می تواند در این فرایند اختلال ایجاد کند و عواقب ناهنجاری داشته باشد. یکی از مهم ترین عواقب این مسئله نیز از نگاه میزس این است که کارایی و کارآمدی اقتصاد را زیر سوال می برد . در واقع هرچه میزان دخالت و مداخله گری بیشتر باشد آسیب اقتصادی آن نیز بیشتر خواهد بود . پس این مداخله باید متوقف شود .
به هرحال حدی از مداخله همیشه وجود دارد به همین خاطر است که اندیشمندان امروزی معتقدند باید شکل و نوع مداخل مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان تصویر کلی از عواقب آن به دست آورد و در نهایت هزینه ها و  فایده های آن مداخله را محاسبه کرد . اما مسئله اینجاست که نمی توان  قیمت و ارزش حقیقی هرچیزی را به درستی محاسبه کرد . یعنی هرچند این ارزش گذاری ها صورت می گیرد اما در نهایت نمی توان این را به صورت واقعی درآورد و ماجرا از همین جا پیچیده می شود . سخن آخر و اصلی میزس این است که دانش اقتصادی برای ساختار تمدن بشری امری کاملا حیاتی است و همه باید به آن توجه ویژه داشته باشند . در واقع نژاذ بشر برای حفظ خود به دانش اقتصاد نیز مبرم دارد.

لودویگ فن میزس

شوالیه لیبرالیسم

لودویگ فن میزس

متولد ۲۹ سپتامبر ۱۸۸۱ است . ولی اندیشه هایش هنوز در دنیای اقتصاد نقش مهمی ایفا می کند . لودویگ فن
میزس اقتصاددانی اتریشی است که در مکاتب اتریشی تحصیل کرده و با اندیشه ها و نظریه های امریکایی-اتریشی آشنا شده است . او بیش از هرچیزی در حمایت از لیبرالیسم در مفهوم کلاسیک آن نوشته است .
میزس در سال ۱۹۴۰ از اتریش به امریکا مهاجرت کرده و  با جنبش لیبرالیسم در امریکا همراه شده است . این اقتصاددان یهودی سال ها در امریکا کار کرده و در نهایت در ۱۰ اکتبر ۱۹۷۳ از دنیا رفته است.

تینا شاهپوردوست
تینا شاهپوردوست
سرمایه گذار و تحلیل گر بازار سرمایه ، مدیر مالی در صنعت دارو و دانشجو سطح استراتژیک دوره بین المللی حسابداران مدیریت CIMA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi