نوبلی برای بیکاری

شوالیه لیبرالیسم
شوالیه لیبرالیسم
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷
اقتصاد زیر ذره بین یک زن
اقتصاد زیر ذره بین یک زن
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷
Show all

نوبلی برای بیکاری

نوبلی برای بیکاری

کرستوفر آنتونیو پیساریدیس

مطالعات بسیاری در زمینه کار و اشتغال صورت گرفته اما کمتر کسی به خاطر این مطالعات موفق به کسب جایزه نوبل اقتصاد شده است .

نظریه تعادل بیکاری

بررسی بازار کار در علم اقتصاد به صورت جدی از دهه ۶۰ میلادی آغاز شده است .
جورج استیگلر در سال ۱۹۶۲ و جان مک کال در سال ۱۹۷۰ جزو اقتصاددان هایی بودند که مطالعه در این زمینه را کلید زدند . ادموند فلپس نیز به دنبال آنها در سال ۱۹۷۰ این مطالعات را ادامه داد . اما بالاخره بررسی دقیق تعادل بیکاری در بازار از سوی پیساریدیس انجام شد . زمانی که این اقتصاددان به دنبال سوژه ای برای رساله دکتری خود بود با مدل های ریاضیاتی در زمینه تعادل بیکاری آشنا شد.

نوبلی برای بیکاری

کریستوفر آنتونیو پیساریدیس به خاطر نظریه تعادل بیکاری نوبل اقتصاد دریافت کرده است
مطالعات بسیاری در زمینه کار و اشتغال صورت گرفته اما کمتر کسی به خاطر این مطالعات موفق به کسب جایزه نوبل اقتصاد شده است .
کریستوفر آنتونیو پیساریدیس ، اقتصاددان قبرسی تبار که در بریتانیا تحصیل کرده جزو همان معدود کسانی است که موفق به کسب جایزه نوبل اقتصاد به خاطر مطالعات در زمینه اشتغال و بیکاری شده است . آنچه او را موفق به دریافت این جایزه کرده ، نظریه تعادل بیکاری است . البته او به طور مشترک با دو اقتصاددان دیگر موفق به دریافت جایزه نوبل اقتصاد شد اما به هر حال کاری مستقل و در نوع خود قابل تحسین انجام داده است . تلاش اصلی او این بوده که درک عمیق تر و دقیق تری از بیکاری و اشتغال به دست بدهد . مطالعات او راه را برای تحلیل های بیشتر و صحیح تر از بازار فراهم کرده است .
بررسی بازار کار در علم اقتصاد به صورت جدی از دهه ۶۰ میلادی آغاز شده است .
جورج استیگلر در سال ۱۹۶۲ و جان مک کال در سال ۱۹۷۰ جزو اقتصاددان هایی بودند که مطالعه در ای زمینه را کلید زدند . ادموند فلپس نیز به دنبال آن ها در سال ۱۹۷۰ این مطالعات را ادامه داد . اما بالاخره بررسی دقیق تعادل بیکاری در بازار از سوی پیساریدیس انجام شد . زمانی که این اقتصاددان به دنبال سوژه ای برای رساله دکتری خود بود با مدل های ریاضیاتی در زمینه تعادل بیکاری آشنا شد . مسائلی نظیر نرخ حقیقی بیکاری در مطالعات اقتصاددان های پیشین نظر او را به خودش جلب کرد .
در میان مطالعات اقتصاددان ها بیش از همه مطالعات فلپس بود که نظر پیساریدیس را به خود جلب کرد و در نتیجه تمرکز خود را روی همان نظریات قرار داد.
یکی دیگر از نظریاتی که پیساریدیس به صورت متمرکز روی آن کار کرده ، نظریه جست وجو در اقتصاد خرد است ؛ این نظریه در واقع خریدار یا فروشنده ای را مورد بررسی قرار می دهد که نمی تواند در آنِ واحد شریک تجاری برای خودش پیدا کند و در نتیجه به دنبال شریک می گردد . این نظریه نیز در بخش های مختلف اقتصاد مورد استفاده قرار گرفته است . از بازار کارگرفته تا جست و جوی کار در میان بیکارها ، همه به نوعی از نظریه جست و جو بهره می گیرند . در واقع افراد می توانند به کمک این نظریه ، تصمیم ها برای خرید را مورد تحلیل و بررسی قرار بدهند . برای کارگر یک موقعیت شغلی خوب موقعیتی است که در آن دستمزد بالایی به او بدهند ، مزایای کافی داشته باشد و در محیطی امن و مطلوب کار کند . برای طرف مقابل نیز وضعیت تولید و کیفیت آن اهمیت دارد ؛ به طوری که بتواند با کمترین هزینه بهترین کالا را تولید کند . حالا گزینه های دیگری که در بازار وجود دارد می تواند روی تصمیم گیری افراد در این زمینه ایفای نقش کند . به این ترتیب نظریه جست و جو در این بخش خودش را نشان می دهد .

نظریه جست و جو

نظریه جست و جو از دهه ۸۰ میلادی به صورت جزئی زیر ذره بین قرار گرفته است . از همان زمان این نظریه وارد ادبیات علم اقتصاد شد و همراه با آن نظریه تعادل بیکاری نیز به میان آمد .
پیساریدیس به بحث دستمزد و اهمیت آن در این زمینه اشاره می کند . در واقع به زبان ساده او معتقد است آنچه در بازار نقش حیاتی ایفا می کند دستمزد است . او همچنین در مباحث خود به بحران بزرگ مالی در سال ۲۰۰۸ اشاره می کند و این مسئله را مورد بررسی قرار میدهد که چطور بازار سرمایه و بازار کار با هم تداخل پیدا کردند و بحران را تقویت کردند . البته این اقتصاددان معتقد است هنوز جای کار بسیاری در این زمینه وجود دارد .
اقتصاددان ها بر این باورند که کارهای پیساریدیس به درک امروز بشر از پدیده بیکاری کمک بسیاری کرده است . برخی معتقدند که پیساریدیس کارهای جان مینارد کینز را دنبال کرده و آنها را به تکامل رسانده است .
درواقع کاری که او انجام داد ارزش بیشتری نسبت به جایزه نوبل اقتصادش دارد . این اقتصاددان از بررسی نرخ بالای بیکاری در بریتانیا که در آن زمان گریبان اقتصاد این کشور را گرفته بود کارش را شروع کرد و بعد به نتایجی دست یافت که در اقتصاد کلان به صورت عمومی قابل استفاده شد . جالب اینجاست که او کارهایش را به صورت اشتراکی و به کمک دانشجوهایش انجام داده است. پیساریدیس فعالیت هایی نیز در زمینه اقتصاد سیاسی داشته که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . او در حال حاضر توجه و تمرکز خود را روی اقتصاد بین المللی قرار داده است . به خاطر همین کارها و فعالیت ها است که دانشگاه های بسیاری برای تدریس از او دعوت می کنند و جامعه اقتصاددان ها او را به عنوان فردی برجسته می شناسند .

کریستوفر آنتونیو پیساریدیس

نوبلی برای بیکاری کریستوفر آنتونیو پیساریدیس

متولد ۲۰ فوریه ۱۹۴۸ است . اصالتا اهل قبرس است اما به خاطر اینکه در بریتانیا بزرگ شده و تحصیل کرده ، همه او را به عنوان اقتصاددان بریتانیایی می شناسند . عمده فعالیت های او بر اقتصاد کلان متمرکز شده اما فعالیت هایی نیز داشته که به حیطه اقتصاد خرد مربوط می شود . این اقتصاددان در سال ۲۰۱۰ موفق به دریافت جایزه نوبل اقتصاد شد . البته او جایزه اش را به صورت اشتراکی به دو اقتصاددان دیگر دریافت کرد . آکادمی سلطنتی علوم سوئد دلیل اعطای جایزه نوبل به این سه نفر را تحقیقات آنها در زمینه تاثیر سیاست های اقتصاد بر نرخ بیکاری ، فرصت های اشتغال و سطح دستمزد اعلام کرده است .
پیساریدیس در حال حاضر به کمک دانشجوهای خود در زمینه های مختلف علم اقتصاد مشغول مطالعه است .

تینا شاهپوردوست
تینا شاهپوردوست
سرمایه گذار و تحلیل گر بازار سرمایه ، مدیر مالی در صنعت دارو و دانشجو سطح استراتژیک دوره بین المللی حسابداران مدیریت CIMA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi