انواع بورس در ایران

تاریخچه بازار بورس ایران
تاریخچه بورس اوراق بهادار
مرداد ۳۰, ۱۳۹۷
کسب و کار از نگاه مدیران آینده
کسب و کار از نگاه مدیران آینده
مرداد ۳۰, ۱۳۹۷
Show all
انواع بازار بورس در ایران

بازار بورس

بازار بورس و رس مانند هر بازار دیگری دارای اصول و شرایط ویژه ای است که با در نظرگرفتن و عمل به این اصول پایه ای میتوان به سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام اقدام کرده و همچنین به درک  واقعی از مسائل موجود در بورس رسید .

انواع بورس در ایران

انواع بازار بورس در ایران

بازار بورس

مشخصات کلی بورس های ایران عبارت اند از :

۱-بورس اوراق بهادار تهران

 در آن سهام شرکتها و سایر اوراق بهادار مانند اوراق مشارکت خرید و فروش می شود.
 بر طبق ماده ۲قانون تاسیس بوری اوراق بهادار مصوب اردیبهشت ماه۱۳۴۵تشکیلات وارگان بورس عبارتند از : شورای بورس،هیات پذیرش اوراق بهادار،سازمان کارگزان بورس و هیات داوری بورس. با توجه به ماده ۸قانون مذکور بورس بوسیله سازمان کارگزاران اداره می شود.سازمان کارگزاران بورسی به وسیله هیات مدیره بورس اداره می شود که مرکب است از هفت نفر عضو که برای مدت سه سال انتخاب می شوند. براساس ماده ۲ اساسنامه سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران موسسه ای است غیر تجاری وغیرانتفاعی که دارای شخصیت حقوقی بورده و برای مدت نامحدودی تاسیس می گردد.  مرکز این سازمان نیز در تهران است.

۲-فرابورس ایران

در آن هم سهام شرکتهایی که بنا به دلایلی موفق به پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران نمی شوند مورد داد و سند قرار می گیرد.
 فرابورس ایران یک بازار فرابورس در ایران است. این بازار تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار محسوب می‌شود که به منظور توسعه صدور و مبادله ابزارهای مالی و پوشش خلاءهای ناشی از نداشتن دسترسی بخش عمده‌ای از صاحبان صنایع به بازار سرمایه تشکیل شده است.
محرومیت طیف وسیعی از بنگاه‌های اقتصادی از تامین مالی در بازار سرمایه و وابستگی شرکتهای دولتی یا خصوصی به تامین مالی از طریق سهامداران عمده یا اخذ تسهیلات از شبکه بانکی منشاء ایجاد این بازار اوراق بهادار جدید به حساب می‌آید .

۳-بورس کالای ایران

 در آن انواع کالاها مانند محصولات پتروشیمی،فلزات،محصولات کشاورزی و … خرید و فروش می شود. بورس کالا در بسیاری از کشور های جهان مرسوم است. در کل دنیا بازار منظمی است که در آن کالاهای معینی مورد معامله قرار می گیرد.مانندبورس طلای نیویورک یا بورس پشم استرالیا.

۴- بورس انرژی

به تازگی تاسیس شده و قرار است در ان حامل های انرژی با محصولات برق،به عنوان یکی از مهمترین حامل های انرزی،خرید و فروش شود.
 بورس انرژی بازاری است که در آن هر کالایی که پایه انرژی داشته باشد، قابلیت معامله دارد. بنابراین ،این بورس به نوعی دومین بازار کالای متشکل کشور محسوب می شود. دارایی های قابل معامله در این بازار هم شامل دارایی های فیزیکی و هم شامل دارایی های مالی از قبیل ابزارهای مشتقه مبتنی بر انرژی خواهد بود. بورس انرژی بازاری است که در آن هر کالایی که پایه انرژی داشته باشد، قابلیت معامله دارد. بنابراین ،این بورس به نوعی دومین بازار کالای متشکل کشور محسوب می­ شود. دارایی­ های قابل معامله در این بازار هم شامل دارایی های فیزیکی و هم شامل دارایی های مالی از قبیل ابزارهای مشتقه مبتنی بر انرژی خواهد بود.
بنابراین امکان معامله نفت، گاز، بنزین، نفت کوره، برق و نیز ابزارهای مشتقه مبتنی بر آنها (شامل اوراق سلف موازی) در این بازار وجود دارد. این مهم با توجه به ویژگی های کشور و برخورداری از منابع غنی انرژی اهمیت زیادی دارد خصوصاً آنکه یکی از کارکردهای مهم این بورس موضوع صادرات و فروش انرژی به کشورهای همسایه است که بحث کشف قیمت در آن اهمیت زیادی دارد. بنابراین معاملات بر مبنای ارزهای گوناگون نیز در این بازار در آینده قابل تصور است.
بازار بورس مانند هر بازار دیگری دارای اصول و شرایط ویژه ای است که با در نظرگرفتن و عمل به این اصول پایه ای میتوان به سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام اقدام کرده و همچنین به درک واقعی از مسائل موجود در بورس رسید . اصولا سرمایه گذاران باید بررسی های وسیعی در موقع خرید یا فروش سهام انجام دهند ، زیرا آنها نقدترین دارایی خود را به سهام تبدیل می کنند . اگر آنها بدون توجه به یکسری عوامل اقدام به سرمایه گذاری نمایند ، نتایج مطلوبی از سرمایه گذاری عایدشان نخواهد شد . مطالعات نشان می دهد سرمایه گذارانی که با استفاده از حدس و گمان معامله می کنند یا دست به معاملات پر ریسک می زنند، منفعت کمی می برند. در مورد تصمیم گیری برای خرید سهام ، معیارهای مالی از قبیل تقسیم سود و سود هر سهم بسیار مربوط هستند .
پیش از بررسی عوامل موثر بر سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار لازم است اطلاعاتی درباره بورس کسب شود .

پگاه ابراهیمی
پگاه ابراهیمی
کارشناس ارشد حسابداری ، حسابرس و پژوهشگر حوزه مالی و مالیاتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi