کسب و کار از نگاه مدیران آینده

انواع بازار بورس در ایران
انواع بورس در ایران
مرداد ۳۰, ۱۳۹۷
مقایسه شرایط پذیرش در بازارهای بورس و فرابروس
مولفه های اصلی بورس
مرداد ۳۱, ۱۳۹۷
Show all
کسب و کار از نگاه مدیران آینده

کار آفرینان جوان

مسلم است که مهاجران موردعلاقه کارآفرینان جوان هستند و آنها در نظرخواهی اعلام کرده اند که افراد باید آزاد باشند هرجا که می خواهند کار کنند . مهاجران افرادی با استعداد زیاد و انگیزه بالا هستندد که کارآفرینان می توانند در کشورها مقصد آنها را به کار بگیرند و خود آنها نیز می توانند کارآفرینان موفقی باشند .
بسیاری از کارآفرینان امروزی جوان هستند و فعالیت های اقتصادی این قشر دارای خصوصیاتی است که دانستن آن هم برای کارآفرینان جوان و هم برای فعالان اقتصادی مسن تر و نیز سیاست گذارانی که مسیر کسب و کارهای نوین را هموار می کنند ، لازم است .

 

کسب و کار از نگاه مدیران آینده

کسب و کار از نگاه مدیران آینده

استارتاپ

کارآفرینان جوان چه چشم اندازی از فعالیت های اقتصادی دارند ؟

کارآفرینان جوان خلاق و موفق شهرتی مثل شهرت ستاره های موسیقی راک پیدا کرده اند ، آنها روی جلد مجلات می روند و در نکات کلیدی کنفرانس های جهانی از آنها نقل قول می شود و مایه الهام ۵۰ شرکت برتر رتبه بندی « فورچون » و استارت آپ ها می شوند . در مجموع ، کارآفرینان جوان ذاتا خلاق هستند و فکر آنها منبع مهمی برای رشد اقتصادی و ایجاد شغل در سرتاسر جهان است .
امروزه مدیران با ابزارهای دیجیتال در دست ، برای گسترش کسب و کارشان در آن سوی مرزها، بهره گیری از فرصت های کسب و کار در گوشه های دنج و شکل دادن به آینده اقتصادی جهان ، اوضاع بهتری دارند . با این حال ، بیشتر کارآفرینان جوان امروزی چیزی بیش از موقعیت خوب و ردپای جهانی شرکتشان می خواهند . فکرهای آنان برای موفقیت از عقاید اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی راسخی برمی خیزد . برای دریافتن اینکه چه چیزی واقعا جوانان خلاق را قدرتمند می سازد ، واحد « اینتلیجنس » اکونومیست با حمایت مالی موسسه « فداکس » از بیش از ۵۰۰ کارآفرین جوان در سرتاسر دنیا درباره انگیزه ها ، فکرها و اولویت هایشان نظرخواهی کرده است .
کسانی که  در این نظرخواهی شرکت کردند ، افراد بین ۲۵ تا ۵۰ ساله بودند که مالک یا شریک در شرکت هایی بودند  که کمتر از ۵۰۰ نفر در آن کار می کردند . آنها در امریکای شمالی ، اروپا ، خاورمیانه ، هند ، افریقا ، آسیا – اقیانوسیه و امریکای لاتین زندگی می کنند . ما درباره موضوعات جهانی سازی ، فناوری و ارزش های اجتماعی از آنها نظرخواهی کردیم .
سپس زاویه نگاه این افراد را با نتایج یک نظرخواهی مشابه در مناطق یکسان اما با افرادی از همه سن ها مقایسه کردیم . در کنار هم قرار دادن این دو ما را قادر ساخت تفاوت بین نگاه کارآفرینان جوان و خلاق امروزی با دیگر کارآفرینان را مشخص کنیم . این تفاوت ها در چهاردسته مدیریت با شور و حرارت ، تفکر جهانی ، استقبال از مسئولیت اجتماعی و حساب کردن روی متصل بودن ، خلاصه می شود .

شور و حرارت شخصی

کارآفرین ها هریک داستان خود را دارند . کسب و کارهای آنها از تجربیات و تعاملات موسساتشان با جهان پیرامون خود الهام گرفته است . وقتی که کسب و کارها رشد می کنند ، این تجربیات و ارزش ها به تعریف کردن اهداف و خط کشی های ماموریت فعالیت اقتصادی ادامه می دهند . شور و اشتیاق کارآفرینان در زندگی شخصی خود به اندازه هم برای مسائل اجتماعی شامل بهداشت ، آموزش ، برابری ، امنیت عمومی و رشد اقتصادی اولویت قائل می شوند . در هر حال ، ماجرا اینجاست که کارآفرینان جوان در هدایت کسب و کار خود از شور و اشتیاقی که ا درونشان می جوشد بهره می گیرند .

جهانی فکر کردن

امروزه کارآفرینان به جهان در قالب بازارشان نگاه می کنند . بیش از دوسوم کارآفرینان جوان می گویند که دسترسی آنها به بازارهای جهانی کارشان را برای پیداکردن مشتریان جدید راحت تر کرده است و در عین حال ، بیش از نیمی از آنها نیز معتقدند که جهانی سازی باعث شده یافتن نیروی کار مناسب راحت تر شود . گذشته از اینها ، ۴۰ درصد افراد گفته اند که گسترش جغرافیایی مهم ترین عامل رشد آینده کسب و کار آنها است .
با این حال ، نظرخواهی از کارآفرینان جوان نشان داد که بیشتر آنان هنوز برای گسترش کسب و کارشان به خارج از مرزهای کشورشان زمان نیاز دارند . آنها عمدتا مشتریانی در بازارهای داخلی کشور دارند اما این وضعیت ممکن است به زوی تغییر کند . در حدود نیمی از آنان ( ۵۱ درصد ) گفته اند برنامه دارند که طی پنج سال کسب و کار خود را بین المللی کنند . یک سوم آنها امیدوارند دسترسی به کالا و خدماتشان جهانی شود .
یک طرز فکر حهانی بیش از صرف توسعه یک کسب و کار به آن سوی مرزها است ، تحقیقات مشخص می کند که کارآفرینان از لحاظ فرهنگی و ارتباط برقرار کردن ، به استقبال تنوع جهانی بیشتر می روند . برای مثال ، بیشتر آنها می گویند که از توافقات بین المللی که به موضوع اشتراک گذاری داده ها می پردازند منتفع شده اند ، همچنین بیشتر کارآفرین ها می گویند که شخصا به موضوعات سیاست خارجی و مهاجرت علاقه شدید دارند .
کارآفرین های جوان در برنامه های استراتژیک خود معمولا گسترش فرامرزی را مدنظر قرار می دهند و نظرخواهی ها نشان داد که کارآفرینان جوان امریکای لاتین بیشترین هدف گذاری برای رفتن به سمت بازارهای بین المللی را انجام می دهند . با اینکه در حال حاضر تنها ۲۲ درصد آنها مشتری های بین المللی دارند اما انتظار می رود که ۵۵ درصد آنان طی پنج سال آینده وارد بازارهای بین المللی شوند . با این حال ، دسته بندی های متفاوت از نظر رفتن به سوی بازارهای جهانی وجود دارد : بیشتر کارآفرینان در اروپای و امریکای شمالی تمایل دارند که در خانه بمانند و مرزهای خود را به مناطق دیگر گسترش ندهند .
مسلم این است که مهاجران مورد علاقه کارآفرینان جوان هستند و آنها در نظرخواهی اعلام کرده اند که افراد باید آزاد باشند هرجا که می خواهند کار کنند . مهاجران افرادی با استعداد زیاد و انگیزه بالا هستند که کارآفرینان میتوانند در کشورهای مقصد آنها را به کار بگیرند . خود آنها نیز می توانند کارآفرینان موفقی باشند . برا ی همین است که کارآفرینان جوان از سهولت جابه جایی نیروی کار به شدت حمایت می کنند و موافق قرادادها و توافق نامه هایی نیز هستند که این نوع جابه جایی را برای آنان آسان می سازد.
این جوانان تاثیر این سیاست های تجاری یا حرفه ای را در نوآوری خود ، مخصوصا اگر کسب و کارشان در حال رشد باشد ، می آزمایند . بیش از نیمی از کارآفرینانی که از آنها نظرخواهی شده ، گفته اند که موافقت نامه هایی مثل توافق تجارت آزاد امریکای شمال ( نفتا ) و سازمان تجارت جهانی به کسب و کار آنها کمک کرده است . اما در مقابل ، بسیاری از مصرف کنندگان گفته اند که به جهانی سازی بیشتر در مقام تخریب کننده مشاغل نگاه می کنند ( ۵۲ درصد ) تا به عنوان چیزی که مشاغل را با هم جایگزین می کند ( ۴۰ درصد ) .
کیفیت و دسترسی آموزش جهانی نیز نگرانی اصلی ۴۴ درصد کارآفرینانی بوده که گفته اند طی پنج سال آینده ، جذب و تربیت کارکنان ماهر در داخل و خارج ، مهم ترین عامل تاثیر گذار بر موفقیت کسب و کار آنها خواهد بود .

فراتر از مرزهای کسب و کار

کارآفرینان جوان می گویند که داشتن اهداف پشتیبان مسئولیت اجتماعی همچون پایداری محیط زیست ، برابری ، استاندارهای بالای کاری و حقوق بشر ، نسبت به قبل دارای اهمیت بیشتری است . این عقیده در امریکای لاتین با شدت بیشتری ابراز می شود ؛ ۸۲ درصد کارآفرینان جوان این منطقه ( خیلی بیشتر از میانگین جهانی ۷۰ درصدی ) می گویند که مسئولیت اجتماعی از جانب کسب و کار امروز بیش از پیش واجد اهمیت است .
در سطح جهانی ، دوسوم کارآفرینان اعتقاد دارند که مسئولیت اجتماعی اصلی اساس برای موفقیت کسب و کارشان است . امروز کارآفرینانی که دارای نوآوری هستند ، تماما فقط به کسب سود فکر نمی کنند . سود خالص کسب و کارهای آنها هنوز در وضعیت بحرانی قرار دارد اما کارآفرینان جوان عموما در جستجوی دستاوردهایی فراتر از ثروت هستند . بسیاری از آنها به درستی به کارشان در نقش راهی نگاه می کنند که تغییرات اجتماعی مثبتی در کشورشان و در جهان گسترده تری به همراه می آورد .
مسلما این کارآفرینان به دیوارهایی نگاه می کنند که مسائل اجتماعی را از فروپاشی تجاری جدا می کند . اغلب آنها به این جدایی اعتقاد ندارند و دوسوم آنها می گویند شرط موفقیت در کسب و کارهایشان ، توجه کردن به مسئولیت اجتماعی است .
مشتریان نیز غالبا این طور فکر می کنند که مسئولیت اجتماعی برای کسب و کارها دارای اهمیت است .
اما جالب توجه ترین بخش این است که هم مشتریان و هم کارآفرینان تمایل دارند پول بیشتری صرف عقاید راسخ خود بکنند . همه این افراد می گویند که محصولات و خدماتی که در شرکت های از نظر اجتماعی مسئول عرضه می شود دارای قیمت بالاتری است . اما مسئولیت اجتماعی الزاماتی نیز دارد . تقریبا دوسوم کارآفرینان جوان ( ۶۴ درصد ) گفته اند که مسئولیت اجتماعی نیازمند نوعی مصالحه و هزینه دادن در کسب و کار است ، و بیشتر آنها (۵۱ درصد) می گویند فرصت های بزرگ رشد را از دست داده اند چون مطابق با ارزش های اجتماعی آنها نبوده است . برای مثال ، برخی از کارآفرینان در نظرخواهی ای که از آنها انجام شده ، گفته اند با اینکه کسب و کارشان با استخدام کودکان یا به کارگرفتن کارگران با حقوقی کمتر از کف بازار کار رشد می کرده ، این کار را انجام نداده اند .

کسب و کار از نگاه مدیران آینده

اشتیاق ارتباط گرفتن

امروزه کارآفرینان جوان به طور طبیعی دارای تعداد زیادی ابزار به شکل کانال های اجتماعی هستند که می تواند آنها را با مخاطبانشان مرتبط سازد .
رسانه های اجتماعی فراتر از خدمات پس از فروش و نیازهای مربوط به حمل و نقل کالا ، ابزاری ارزشمند و مهم برای تبلیغ ارزش های کسب و کارها هتسند .
در بازاری که مشتریان براساس اولویت بندی ارزش ها خرید می کنند ، احمقانه است که کسب و کارها با ابزارهای اجتماعی دست به ساختن ارزش نزنند . بنابراین گرفتن بازخورد مستقیم از کاربران و مشتریان برای کسب و کارها و انجام فعالیت تجاری امری حیاتی است . پس برای کارآفرینان جوان که در نظرخواهی شرکت کرده اند ، رسانه های اجتماعی یگانه ابزار دیجیتال با بیشترین اهمیت است که برای شرکت ها با اهمیتی جلوتر از پرداخت همراه و خودکارسازی قرار می گیرد . کارآفرینان جوان انتظار دارند که در پنج سال آینده ، رسانه های اجتماعی مهم ترین ابزارهای رشد کسب و کارهای آنان باشد .
تعدا کارآفرینانی که می گویند در صنعتی که مشغول به فعالیت هستند رسانه های اجتماعی مهم ترین ابزارهایشان به حساب می آید ، در امریکای لاتین بیشتراز بقیه نقاط جهان است . ۶۹ درصد کارآفرینان جوان در امریکای لاتین مهم ترین ابزارشان را رسانه های اجتماعی می دانند و ۵۱ درصد ای این کارآفرینان در امریکای شمالی چنین عقیده ای دارند . در دیگر نقاط دنیا این امیزان اشتیاق به ارتباط گرفتن با مشتریان کمتر است .
جالب توجه اینجاست که مشتریان نیز در اشتیاق کارآفرینان جوان به رسانه های اجتماعی سهیم اند و این رسانه ها را مهم ترین فناوری در زندگی امروزه خود می دانند . با این حال ، طی یک دوره پنج ساله ، اهمیت این رسانه های اجتماعی نزد مخاطبان کاهش پیدا خواهد کرد و از مقام اول اهمیت به مقام ششم خواهد رسید. مشتریان انتظار دارند که هوش مصنوعی در رده اول اهمیت برای کسب و کارها قرار بگیرد و رتبه اول را تا پنج سال آینده از آن خود کند . بنابراین می توان اختلاف نظر مشتریان و کارآفرینان را در همین مورد مشاهده کرد ؛ کارآفرینان پیش بینی می کنند که در سال ۲۰۲۲ میلادی ، رسانه های اجتماعی همچنان مهم ترین بازار کسب و کارشان باشد اما مشتریان تخمین می زنند که در این سال ، هوش مصنوعی جای رسانه های اجتماعی را بگیرد .

تینا شاهپوردوست
تینا شاهپوردوست
سرمایه گذار و تحلیل گر بازار سرمایه ، مدیر مالی در صنعت دارو و دانشجو سطح استراتژیک دوره بین المللی حسابداران مدیریت CIMA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi