عوامل تاثیرگذار در سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار

عوامل موثر بر تغییرات قیمت سهام
عوامل موثر بر تغییرات قیمت سهام
مرداد ۳۱, ۱۳۹۷
اینترنت فایوجی ، اقتصاد فایوجی
اینترنت فایوجی ، اقتصاد فایوجی
شهریور ۳, ۱۳۹۷
Show all

عوامل تاثیرگذار در سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار

عوامل تاثیر گذار در سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار

بورس

 سرمایه گذاری در بورس

۱۸عامل تاثیرگذار در سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار

حال به طور خلاصه به عواملی که بر اساس یافته های پژوهشی در مورد کلیه سرمایه گذاران مراجعه کننده به سالن بورس اوراق بهادار سال ۱۳۸۸ بر تصمیم گیری سرمایه گذاران بورس اوراق بهادار تاثیر می گذارد اشاره می کنیم .
۱ – عوامل سیاسی کشور
۲ – شفاف سازی اطلاعات مالی
۳ – نوع صنعت
۴ – حجم معامللات یک سهم
۵ – نسبت قیمت به سود
۶ – نوع مالکیت شرکت ها
۷ – پیش بینی درآمد هر سهم
۸ – ثبات روند درآمد هر سهم
۹ –ریسک هر سهم
۱۰ – مدیریت شرکت
۱۱ – سود نقدی هر سهم
۱۲ – نوسانات قیمت سهام
۱۳ – تاخیر در پرداخت سود نقدی
۱۴ – افزایش سرمایه توسط شرکت ها
۱۵ – نرخ بهره بازار و سود بانکی
۱۶ – نرخ تورم
۱۷ – شایعات منتشر شده در بورس
۱۸ – توصیه کارگزاران

 

هر یک از این عوامل به ترتیب اهمیت به طور خلاصه شرح داده شده است :

۱-شرایط و عوامل سیاسی کشور

عوامل سیاسی اهمیت بسیار زیادی برای سرمایه گذاران دارد. این عوامل بالاخص در کشورهای جهان سوم اهمیت تعیین کننده ای را نزد سرمایه گذاران دارا می باشد، چرا که در این کشورها سرعت تغییرات قانون و مقررات بسیار بالاست . در واقع می توان گفت که ثبات سیاسی باعث تداوم می شود . زمانی که اوضاع سیاسی اثرات منفی بر روی بازار بورس دارد معمولا بیشترین تاثیر را بر روی سهامی می گذارد که ارزش ذاتی کمتری دارند ، بنابراین چنانچه سرمایه گذاران دید دراز مدتی در سرمایه گذاری هایشان داشته باشند ، موجب می شود که سهامی با ارزش ذاتی بالاتر را انتخاب کرده و افت و خیزهای مقطعی آن نگرانی کمتری برای آنان به همراه داشته باشد . البته از سوی دیگر عدم ثبات سیاسی و وجود تغییرات زیاد ، تصمیم گیری های بلند مدت را برای سرمایه گذاران مشکل می کند .

۲- شفاف سازی اطلاعات مالی

اطلاعات مالی صحیح و شفافی که از سوی شرکت ها ارائه می شود ، برای سرمایه گذران از اهمیت بالایی برخوردار است . برخی از شرکت های اطلاعات نادرستی در اختیار سرمایه گذاران قرار داده و موجب گمراهی و انتخاب نادرست آنان می شوند . علاوه بر این ، شفافیت اطلاع رسانی از سوی شرکت ها ، یکی از عوامل بسیار مهمی است که برای دستیابی بازار بورس به کارائی اطلاعاتی بسیار لازم می باشد و البته این عامل می تواند در کاهش ریسک سرمایه گذاری نیز مفید باشد .

۳-نوع صنعت

هر شرکتی در فضای صنعتی خاصی مشغول به کار است ، با آنها رشد می کند ، توسعه می یابد و سرانجام افول خواهد کرد . بررسی نوع و وضعیت خاص هر صنعت در قیمت سهام شرکت های زیر مجموعه آن صنعت و در نتیجه در تصمیم گیری سرمایه گذاران جهت خرید یا فروش سهام موثر است . وجود بحران در یک صنعت در اثر عوامل مختلفی همچون واردات، کاهش تقاضا و… می تواند شرکت های موفق را نیز تحت تاثیر قرار دهد . طبق نتایج تحقیق ، سرمایه گذاران صنعتی را ترجیح می دهند که که در حال توسعه بوده و علاوه بر آن نرخ سود آوری بیشتری نسبت به سایر صنایع داشته باشد .

۴-حجم معاملات یک سهم

هرچه حجم معاملات سهام بیشتر باشد ، قیمت ها به صورت منصفانه و معقول تر درآمده و در واقع می توان گفت بازار به کارایی نزدیک تر می شود و این امر کمک بهتری به تصمیم گیری سرمایه گذاران می کند .

۵-نسبت قیمت به سود 

اگر نسبت قیمت به سود شرکتی بالاتر از میانگین بازار یا صنعت باشد بدین معنی است که بازار در در ماه ها یا سال های آینده انتظارات بزرگی از سهم این شرکت دارد . شرکت با نسبت قیمت به سود بالا باید سودهای فزاینده ایجاد کند ، در غیر این صورت قیمت سهمش سقوط خواهد کرد . البته باید توجه داشت که نسبت قیمت به سود پایین لزوما بدین به این معنی نیست که ارزش یک شرکت کم نمایی شده ، بلکه بدین معنی است که بازار معتقد است شرکت در آینده نزدیک با مشکل روبه رو خواهد شد و دیگر اینکه این نسبت در زمان های مختلف تغییر می کند .

۶-نوع مالکیت شرکت ها

مالکیت شرکت ها ی پذیرفته شده در بورس شرکت های خصوصی ، دولتی و یا مشترک (خصوصی-دولتی) می باشد . با توجه به نظر سرمایه گذاران ، اهمیت این عامل در رده ششم قرار دارد . طبق تحقیق اکثر سرمایه گذاران تمایل بیشتری به خرید سهام شرکت های خصوصی دارند.

۷-پیش بینی درآمد هر سهم

درآمد هر سهم یکی از نسبت های مالی است که سرمایه گذاران در هنگام خرید سهام باید به آن توجه کنند .  لازم است سرمایه گذاران اولا بدانند این نسبت چه چیزی را منعکس می کند و و ثانیا تعیین نمایند که آیا این نسبت بازتاب معتبری از سود شرکت دارد یا نه .

۸- ثبات روند نسبت درآمد هر سهم 

روند تغییرات این نسبت به شکل معناداری می تواند اطلاعات مفیدی درباره روند قیمت سهم به سرمایه گذاران بدهد ، البته باید توجه داشت که تغییرات این نسبت با در نظر گرفتن احتمالی تغییرات سرمایه شرکت بررسی شود . در حالتی که بررسی روند نسبت درآمد هر سهم یک شرکت بیانگر ثبات آن و یا ناچیز بودن دامنه نوسانات آن باشد میتوان ثبات قیمت سهم را نیز محتمل دانست .

۹-ریسک هر سهم

ریسک جزئی لاینکف از فعالیت در بازار مالی است و برای کسب سود به وجود آن احتیاج داریم .. سرمایه گذاران چه مطلع باشند چه نباشند ، ریسک در سرمایه گذاری هایشان به درجات مختلف وجود دارد . انواع مختلفی از ریسک وجود دارد و اهمیت آن برای سهامدارن مختلف ، متفاوت است. سرمایه گذاران در هنگام خرید یا فروش سهام ، باید سعی کنند با تجزیه و تحلیل های مناسب ، تاثیر ریسک را کمتر کنند . البته این موضوع به درجه ریسک پذیری یا ریسک گریزی افراد نیز بستگی دارد .

۱۰- مدیریت شرکت

نقش مدیریت شرکت از عوامل مهمی است که در بسیاری از زمینه ها تاثیر گذار است . سیاست تقسیم سود ، کارایی شرکت ، اطلاع رسانی صحیح و به موقع و بسیاری از عوامل دیگر ، همگی تحت شعاع مدیریت شرکت قرار می گیرند . همچنین ثبات مدیریت شرکت نشان دهنده موفقیت شرکت هاست . اگرچه همه کارکنان در اداره شرکت نقش دارند ، اما تصمیم گیرنده نهایی مدیران آن شرکت هستند . سرمایه گذاران ، ترجیح می دهند که مدیریت شرکت سابقه و حسن هرت قابل توجهی در صنعت مورد فعالیتان داشته باشند .

۱۱-سود نقدی هر سهم

می توان گفت در شرایط تساوی سایر عوامل ، شرکت هایی که نسبت سود تقسمی بالاتری دارند نسبت به سایر شرکت ها از موقعیت بهتری برخوردارند . البته این نسبت نباید در کوتاه مدت مورد توجه قرار گیرد . سود های تقسیم نشده که در شرکت باقی می ماند ، مهمترین منبع تامین وجوه برای افزایش رشد شرکت محسوب می شود ، ولی سود سهام پرداختی به سهامداران جریان نقدی ورودی آنان را تشکیل می دهد که در تصمیم گیری آنان راجه به آینده مورد استفاده قرار می گیرد . سرمایه گذاران ، برای سود سهام اهمیت ویژه ای قائل هستند ، زیرا آن را نشان سلامت مالی شرکت می دانند .

۱۲-نوسانات قیمت سهام

این عامل برای سرمایه گذاران اهمیت متوسط دارد . وقتی سرمایه گذاران حاضر باشند سهامی را بخرند که قیمت آن دارای نوسان باشد ، می توان گفت که آنان ریسک می پذیرند .

۱۳-تاخیر در پرداخت سود نقدی

اغلب شرکت ها به تعهدات خود درباره زمان پرداخت سود نقدی عمل نکرده و معمولا این سود با تاخیر پرداخت می شود . هر چه سود ، نقدی تر پرداخت شود ، برای سهامدارن مفید تر است ، چراکه مشمول تورم و کاهش ارزش پول نشده و سهامدار می تواند وجوه خود را مجددا سرمایه گذاری کند .

۱۴-افزایش سرمایه توسط شرکت ها

هرشرکت به منظور اجرای برنامه های طرح و توسعه و بر اساس شرایط موجود می تواند افزایش سرمایه بدهد و بر اساس میزان درصد افزایش سرمایه ، تعداد سهام شرکت و دارندگان سهام نیز اقزایش یابد . با بررسی نظر سرمایه گذاران ، اهمیت این عامل در تصمیم گیری سرمایه گذاران در رده چهاردهم قرار گرفته است .
۱۵-نرخ بهره و سود بانکی
تغییر در نرخ بهره ، تغییر در بازدهی اوراق بهادار را به دنبال خوهد داشت ، این تغییرات معمولا در جهت عکس یکدیگر قرار دارند ، به این معنی که در شرایط ثابت ، بهای اوراق بهادار در خلاف جهت نرخ بهره حرکت می کند و هر چه نرخ بهره افزایش یابد مو جب کاهش اوراق بهادار می گردد .

۱۶-نرخ تورم

نرخ بازده مورد انتظار سهامداران نیز متاثر از نرخ تورم است ، هرچه نرخ تورم افزایش یابد ، نرخ بازده مورد انتظار نیز افزایش خواهد یافت ، زیرا با افزایش تورم و کاهش ارزش پول ، سرمایه گذاران توقع بیشتری از سود سرمایه گذاری دارند .

۱۷-عوامل روانی و شایعات منتشر شده در بورس

به طور کلی شواهد تجربی بدست آمده از مطالعات صورت گرفته در بازارهای سرمایه ، گویای این واقعیت است که فرآیند تصمیم گیری سرمایه گذاران و رفتار آنها بسیار پیچیده بوده و امکان ارائه یک الگوی واحد برای پیش بینی رفتار آنها در بازار ، به راحتی میسر نخواهد بود . به طور کلی می توان گفت که عوامل روانی تاثیر گذار بر قصد افراد به سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار عبارتند از :
  • عوامل بیوریتمی
  • قدرت تحلیل ذاتی
  • کسب پرستیژ (وجهه) سهامدار بودن انطباق تصویر ذهنی خریدار و تصویر واقعی شرکت
  • میزان درجه ریسک پذیری
  • میزان اعتماد به نفس

۱۸-توصیه کارگزاران

از جمله وظایف کارگزاران ، ارائه خدمات و راهنمایی به سهامداران برای خرید و فروش سهام می باشد . با توجه به نتایج تحقیق اکثریت سرمایه گذارن در هنگام خرید و فروش سهام به توصیه های کارگزاران توجه نمی کنند . همچنین تعداد کارگزاران در بورس را با توجه به حجم معاملات در بورس ، بسیار کم می دانند .

 


پگاه ابراهیمی
پگاه ابراهیمی
کارشناس ارشد حسابداری ، حسابرس و پژوهشگر حوزه مالی و مالیاتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi