معنای زندگی در دنیای بدون شغل

اینترنت فایوجی ، اقتصاد فایوجی
اینترنت فایوجی ، اقتصاد فایوجی
شهریور ۳, ۱۳۹۷
چطور برای بازارکار دهه بعد آماده شویم ؟
چطور برای بازار کار دهه بعد آماده شویم ؟
شهریور ۳, ۱۳۹۷
Show all

معنای زندگی در دنیای بدون شغل

معنای زندگی در دنیای بدون شغل

هوش مصنوعی

دنیای بدون شغل قطعا دنیایی خواهد بود که انسان ها هیچ نقشی در آن ندارند و همه چیز و همه کار ، فقط و فقط به دست ربات ها انجام داده می شود .
صنعت تکنولوژی در حال به وجود آوردن مشکلات جدی برای دنیاست و همین صنعت احتمالا راه حل هایی برای این مشکلات خواهد داشت . این صنعت دنیا را تغییر داده و اگر دیر بجنبیم می تواند جوامع را به هم بریزد . شمارش معکوس آغاز شده است . ده سال وقت داریم .

معنای زندگی در دنیای بدون شغل

اکثر مشاغل امروز احتمالا تا چند دهه آینده از بین می روند . هوش مصنوعی روز به روز کارهای بیشتری را بهتر از انسان انجام می دهد و در مشاغل بیشتری جایگزین انسان می شود . در دهه ها یآینده شغل های تازه ای به وجود خواهد آمد مثل طراح دنیاهای مجازی . و این مشاغل نیازمند خلاقیت و انعطاف پذیری بالایی هستند . هوش مصنوعی بدون تردید راننده های تاکسی با ماموران بیمه را بیکار خواهد کرد . و احتمالا آن کم است که این راننده ها یا ماموران بیمه بتوانند آن چنان خودشان را آموزش بدهند که تبدیل به متخصصان هوش مصنوعی یا طراحان دنیای مجازی شوند .
پس مشکل اصلی به وجود آوردن مشاغل تازه نیست . مشکل به وجود آوردن مشاغلی است که در آن انسان ها بهتر از هوش مصنوعی عمل می کنند . به همین خاطر تا سال ۲۰۵۰ طبقه تازه ای از مردم احتمالا ظهور خواهند کرد : طبقه بی استفاده افرادی که نه فقط بیکارند ، که اصلا نمی توان شغلی برایشان یافت . حتی اگر بتوانیم به کمک تکنولوژی ، تولید را آن چنان بالا ببرین که بتوانیم به این افراد حقوق پایه بدهیم . مشکل بزرگ تری وجود دارد : این افراد کلا باید چه بکنند ؟ اصاولا انسان ها باید سرشان شلوغ باشد و فعالیت های هدف داری انجام بدهند ورگنه دیوانه می شوند . این افراد بی استفاده روزشان را باید چطور بگذرانند ؟
یک جواب احتمالی بازی های کامپیوتری است . افراد بی استفاده احتمالا زمان زیادی را در طول روز در دنیاهای واقعیت مجازی سه بعدی خواهند گذراند . حضور در این دنیا ها در مقایسه با « دنیای واقعی» بیرون احتمالا هیجان و درگیزی عاطفی بیشتری را نصیب آنها خواهد کرد .
عقب نشینی به دنیای مجازی احتمالا مهم ترین نتیجه بیکاری های گسترده ناشی از پیشرفت تکنولوژی خواهد بود .
معنای زندگی در دنیای بدون شغل

هوش مصنوعی

یووال نوح هراری

نویسنده کتاب « انسان خردمند »  ( تاریخ مختصر بشر ) که اخیرا توسط نشر نو به فارسی منتشر شده است .

تینا شاهپوردوست
تینا شاهپوردوست
سرمایه گذار و تحلیل گر بازار سرمایه ، مدیر مالی در صنعت دارو و دانشجو سطح استراتژیک دوره بین المللی حسابداران مدیریت CIMA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi