” هوش استراتژیک “چیست ؟

صورت معاملات فصلی
صورت معاملات فصلی
شهریور ۵, ۱۳۹۷
تاریخچه مالیات در ایران
تاریخچه مالیات در ایران
شهریور ۸, ۱۳۹۷
Show all

” هوش استراتژیک “چیست ؟

هوش استراتژیک چیست ؟

هوش استراتژیک

” هوش استراتژیک “چیست ؟

پروفسور جان ر. ولز ( John R. Wells ) – استاد دوره تمرین مدیریت دانشگاه هاروارد- در کتاب جدید خود با نام هوش استراتژیک (Strategic IQ) این مطلب را توضیح می دهد که چرا سازگار پذیری با شرایط متغیر امروزی نه تنها مهارتی هوشمندانه تلقی می گردد، بلکه عاملی حیاتی برای هر شرکت یا سازمان است که منجر به بقای آن می شود.
پروفسور Wells در طول ۳۵ سال فعالیت اش بعنوان دانشجو، محقق و مدرس درس  استراتژی سازمانی ، این نکته را فرا گرفته است که گاهی بذرهای شکست سالها پیش از جوانه زدن کاشته شده اند و شرکت ها تنها از طریق غلبه بر پیچیدگی های جهان امروز و سازگاری مداوم با محیط رقابتی و متغیر امروزی ، قادر خواهند بود تا به موفقیت طولانی مدت دست یابند.
در کتاب جدید خود با عنوان “هوش استراتژیک : چگونه شرکت های هوشمند تری بسازیم ؟ ” ، مطالعات موردی مختلفی را از شرکت های گوناگون جمع آوی نموده است که پس از سالها تلاش به همین نکته دست یافته اند. وی در کتاب خود توضیح می دهد که چگونه تمامی شرکت ها می توانند استراتزی های هوشمندانه تری را ارائه نموده و به مرحله اجرا در آورند .
در همین راستا می خوانید” در زیر خلاصه جلسه “پرسش و پاسخ” انجام شده با پروفسور Wells
پرسش ۱: چه شد که تصمیم گرفتید کتابی درباره استراتژی بنویسید؟
پاسخ: ما درجهانی زندگی می کنیم که امروز می بینیم شرکتی بزرگ و موفق مورد تحسین همگان قرار گرفته است ، اما فردا به ناگاه همین شرکت اعلام ورشکستگی می کند! با از هم پاشیدگی این شرکت ها ، تاثیرات منفی ، مخرب و باور ناپذیر آن ابتدا کارمندان و کارگران و سپس سهامداران و جوامع دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد. من درباره ی این مسئله بسیار فکر کردم و تصمیم گرفتم مطالعه ای بر روی تعدادی از جفت شرکت های موفق دنیا (۲ شرکت متفاوت)انجام دهم که یکی از آنها در اثر این معضل از هم پاشیده، اما دیگری در برخورد با آن موفق بوده و به حیات خود ادامه داده است.
به همین سبب ، از تاریخچه این شرکت ها بعنوان یک ابزار پژوهشی مفید برای درک این نکته استفاده نمودم که چرا بعضی از آنها موفق به بقا شده و برخی دیگر شکست خورده اند؟
پرسش۲: ممکن است منظور خود را اصطلاح “هوش استراتژیک ” و اهمیت آن بیشتر توضیح دهید؟
پاسخ: به نظر من ، تعریف ” هوش استراتژیک ” توانایی سازگار پذیری با شرایط دائما متغیر امروزی می باشد که با گام برداشتن در یک مسیر ثابت و هموار مغایرت دارد. زیرا تمامی سیگنال ها و نشانه های رقابتی امروزی ما را به سازگاری با شرایط متغیر فرا می خوانند. هنگامیکه من با دقت بیشتری به دلیل ورشکستگی شرکت ها پرداختم ، متوجه دشم که اکثر آنها وجود مشکل را دریافته  بودند اما نتوانسته اند استراتژی حل مسئله را تشخیص دهند. اغلب آنها حاضر به تغییر در دراستای شرایط جدید نبوده اند ، زیرا پیش از آن سرمایه های انسانی و مالی زیادی را برای ایجاد ساختار خود هزینه نموده و تغییر این جبر ساختاری برایشان امر دشواری محسوب شده است. و در نهایت ، کارمندان یک شرکت یا سازمان هستند که تحت اثرات استراتژی توسعه یافته و مناسب قرار می گیرند. از این رو من ” هوش استراتژیک ” را قابلیتی نام نهاده ام که از طریق آن و با توجه به رفتارهای فردی و اجتماعی خود می توانیم روش صحیح سازگار پذیری با شرایط جدید را بیاموزیم.
پرسش ۳: چرا شما معتقدید که هدف از ایجاد یک کسب و کار ، دستیابی به عملکردی پایدار و کم نظیر است ؟
پاسخ: در حقیقت منظور من از عملکرد “بازگشت سرمایه ” و کم نظیر به معنای ” ارزشی بیش از رقبا می باشد. چنانچه شما بتوانید در طول زمان به خلق ارزشی بیش از رقبای خود دست یابید، در نتیجه موفق به جذب سرمایه بیشتری شده اید که پایداری و دوام شما را در طولانی مدت تضمین خواهد نمود . بر خلاف انسان ها که زمان زنده ماندن آنها بر روی این کره خالکی محدود است ، شرکت ها قادر به تاسیس و بقای موسساتی می باشند که سالها پابرجا خواهند بود. از این رو ، تمرکز شرکت ها و سازمان بایستی بر طولانی مدت قرار گرقته و از توجه بیش از حد بر برنامه های کوتاه مدت خود پرهیز نمایند .
پرسش۴: در این کتاب ، شما تقریبا به طور گسترده بر موضوعاتی همچون جامعه شناسی ، روانشناسی رفتاری و حتی علم اعصاب و روان تمرکز نموده اید ، چه عاملی سبب علاقمندی شما به این موضوعات گردید؟
پاسخ: یکی از باورهای اصلی من این است  که شما نمی توانید ساخت فرمول استراتژی را از اجرای آن جدا کنید . شما نمی توانید درباره تغییر استراتژی خود صحبت کنید ، مگر اینکه آگاه باشید چه عواملی موجب ایستادگی افراد در برابر تغییر پذیری و نقش آنها در سازگار پذیری بیشتر یک سازمان می گردد. افرادیکه در خط مقدم یک سازمان قرار دارند، اغلب زودتر از بقیه متوجه ضرورت ایجاد یک تغییر می شوند . شاید ماه ها طول بکشد که ا ین ضرورت یا هشدار به گوش مدیریت کل سازمان رسد و ماهها نیز طول می کشد تا مدیر کل سازمان پاسخ شما را بدهد! به همین خاطر، ممکن است دیگر برای تغییر دیر شده باشد.
پرسش ۵: در طول کتاب دیده می شود که شما به شرکت هایی مانند Capital One , Li & Fung وWhole Food به عنوان سازمان های دارای هوش استزاتزی فوق العاده اشاره نموده اید، فکر می کنید کدام عامل مشترک میان آنها ، منجر به موفقیت شان شده است؟
پاسخ: اگر بخواهم این مطلب را در قالب جمله کوتاهی خلاصه کنم ، باید بگویم که این شرکت ها از استراتژی کاملا روشن و و اضحی برخوردارند، اما به آن قانع و راضی نشده اند. آنان همیشه در پی پیشرفت ، توسعه و کشف راه های جدید کسب و کار هستند . بنابراین ، این امر همان مسئله قانع نبودن در مسیر خلاقیت را شامل می شود. این سازمان ها معمولا از لحاظ ساختاری، سازمان هایی سازگارپذیر بوده و از لحاظ کارمندان خود به نوعی هستند که هوش استراتژیک در میان تمامی آنها گسترده شده است. بنابراین، معمولا این سازمان ها ساختار هایی را در اختیار دارند که از این رقتارهای سازگار پذیر حمایت نموده و زمینه را برای تغییر پایدار فراهم می آورند.

تینا شاهپوردوست
تینا شاهپوردوست
سرمایه گذار و تحلیل گر بازار سرمایه ، مدیر مالی در صنعت دارو و دانشجو سطح استراتژیک دوره بین المللی حسابداران مدیریت CIMA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi