تاثیرات اقتصاد جدید بر مدیریت مالی

مدیریت مالی
مدیریت مالی
دی ۲۲, ۱۳۹۷
وظایف مدیریت مالی
وظایف مدیریت مالی
دی ۲۲, ۱۳۹۷
Show all
تاثیر اقتصاد جدید بر مدیریت مالی

تاثیر اقتصاد جدید بر مدیریت مالی

تاثیر اقتصاد جدید برمدیریت مالی

تاثیر اقتصاد جدید برمدیریت مالی

شاید ورود به قرن بیست ویکم انتظارات برای تغییر را افزایش داده است یا شاید مردم دریافته اند که روندهای فن آوری دهه نود، شتاب گرفته و در نتیجه روش انجام مبادلات مالی در قرن جاری را تغییر داده است .
اقتصاد جهان از سال ۱۹۹۰ شروع به رشد ویژه ای نموده و تاسال ۲۰۰۰ دنیا طولانی ترین رشدهای اقتصادی را درطی تاریخ تجربه کرده است. دربسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا ، میزان بدهی مالی و بیکاری به نحو چشم گیری کاهش یافته است. این دوره طولانی موفقیت، به شرکت ها این امکان را داده است تا به مسئله فن آوری ، بیشتر پرداخته و کارائی پرسنل خود را بالابرده و تورم را به طور نسبی پایین نگه دارند.
توسعه سریع فن آوری رایانه ، چه درو چه درسخت افزار، اینترنت را به یک نیروی پویا در اقتصاد تبدیل کرده است و بر روش انجام مبادلات و تجارت اثر گذاشته است. توسعه سریع اینترنت و پذیرش آن توسط عموم ، امکان ایجاد شرکت ها و مشاغل جدید متعدد را فراهم آورده است. این امر، همچنین سرعت گسترش و تجارت الکترونیک را نیز ممکن ساخته و آن را جایگزین اقتصاد قدیم نموده است.
از دید یک مدیر مالی، تجارت الکترونیک می تواند برمدیریت مالی اثر بگذارد . زیرا الگو و سرعت جریان نقدی شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد . امروزه بسیاری از محصولات با کارت اعتباری خریداری می شوند و در نتیجه شرکت های فروشنده آن کالاها بسیار سریع تر به وجوه نقد دست می یابند. همچنین با توجه به امکان صدور سفارشات لحظه ای و به هنگام و دریافت سریع کالا، نیاز به مدیریت موجودی کالا کم رنگ شده و پیشنهادات عرضه کالا ،حساب های دریافتنی و وجوه نقد کمک نماید.
براین اساس ، تغییرات ایجاد شده در جامعه اقتصادی ، اثرات ویژه ای بر مدیریت مالی گذاشته و دربرخی موارد چهره آن را دگرگون کرده است
توسعه سریع فن آوری رایانه ، اینترنت را به یک نیروی پویا در اقتصاد تبدیل کرده و باعث سرعت گسترش تجارت الکترونیک شده و این ام الگو و سرعت جریان نقدی شرکت ها را تحت تاثیر قرارداده است .
خرید کالاها با کارت اعتباری وجوه نقد را بسرعت درجریان قرارداده و سفارشات لحظه ای از طریق اینترنت باعث کاهش هزینه های مدیریت بر موجودی کالا، حساب های دریافتنی و وجوه نقد شده است.

تغییرات در بازارهای سرمایه

بزرگ ترین اثر در زمینه کاهش هزینه برای مبادلات اوراق بهادار است . بورس هایی که در فن آوری پیشرو هستند به واسطه صرفه جویی هزینه ای فشار زیادی را در زمینه های رقابتی برسایر شرکت ها وارد می آورند و این امر باعث انجام ادغام بازارها و شرکت های کارگزاری شده است.
فن آوری رایانه ای به شکل گیری بازارهای الکترونیکی کمک کرده تا مبادلات مالی را از طریق اینترنت با هزینه بسیار پایین تر از قبل انجام دهند .

دارایی های مالی

الف . دارایی های ذاتی(واقعی)
ب. دارایی های مالی
دارایی های واقعی اصولا ارزش آن ها متکی به خود بوده و به غیر خود وابسته نیستند مانند دارایی های فیزیکی نظیر ساختمان ، خودرو ، زمین در مقابل  دارایی های مالی ، دارایی های هستند که ارزش آن ها وابسته به غیرمی باشد و نه متکی به خود دارایی ، مانند چک ، سفته ، سهام ، اوراق قرضه . ارزش و اعتبار این گونه دارایی ها توسط شخص دیگری تضمین شود و گرنه دارایی مزبور بی ارزش خواهد بود دارایی های ذاتی معمولا با از دست دادن ماهیت فیزیکی خود عمده ارزش شان را از دست می دهند در صورتی که دارایی های مالی با از دست دادن تضمین و اعتبار ، بی ارزش می شوند.
دارایی های مالی مانند اوراق بهادار، سهام عادی و ممتاز و اوراق قرضه و مشارکت وسیله ای بریا جذب سرمایه و منابع مالی هستند به عنوان یک ابزار مالی در دست مدیریت مالی است باید توسط او خلق و عرضه شوند.

بازارهای مالی

بازارهایی که در آن مبادلات مالی، (ایجاد و انتقال دارایی های مالی است) صورت می پذیرد و بازارهایی که درآن دارایی های مالی مانند سهام و اوراق قرضه خرید وفروش می شوند، بازارهای مالی مالی می گویند .
مدیریت مالی با توجه به وظیفه تامین منابع مالی باید نسبت به بازارها و ابزارهای مالی شناخت داشته باشد و از ابزارهای مناسبی با توجه به شرایط اقتصادی ، ریسک و بازده را انتخاب کند .

تینا شاهپوردوست
تینا شاهپوردوست
سرمایه گذار و تحلیل گر بازار سرمایه ، مدیر مالی در صنعت دارو و دانشجو سطح استراتژیک دوره بین المللی حسابداران مدیریت CIMA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi