تفسیر صورت های مالی

حیطه عمل مدیریت مالی
حیطه عمل مدیریت مالی
دی ۲۲, ۱۳۹۷
Turkey risk
Turkey risk
دی ۲۴, ۱۳۹۷
Show all
تحلیل های مدیریت مالی

تحلیل های مدیریت مالی

تفسیرصورت های مالی

تفسیرصورت های مالی برای مدیران

” صورت های مالی مانند عطرهای خوشبو برای بوییدن هستند، نه برای بلعیدن “
به کمک حسابداری ، فعالیت های گوناگون یک شرکت به اعداد معینی تبدیل می شوند که این اعداد، اطلاعاتی را درباره عملکرد شرکت ، مشکلات و دورنمای آتی شرکت ارائه می کنند. مدیریت مالی با تفسیر و تحلیل این اعداد ، به دنبال ارزیابی عملکرد وبرنامه ریزی فعالیت های آتی شرکت است.
مهارت در تجزیه و تحلیل مالی برای مدیرانی که از این مهارت برخوردار باشند بهتر می توانند مشکلات شرکت را تشخیص دهند و پیامدهای مالی را پیش بینی کنند.

گردش جریان نقدی

مباحث مالی و فرایند عملیاتی یک شرکت کاملا با هم در ارتباط هستند. شرکتی را در نظر بگیرید که به تازگی پول در اختیار خود را به کمک مالکین و بستانکاران افزایش داده و دارایی های با بازده بالا خریداری کرده و اکنون برای شروع فعالیت ، آماده است . به این منظور، شرکت از پول نقد برای خرید مواد خام و استخدام نیروها استفاده می کند؛ با این ورودی ها شرکت ، محصولات خود را تولید کرده و موقتا آن ها را به عنوان موجودی کالا انبار می کند؛ و آنچه تا کنون به عنوان نقدینگی به دست آمده است موجودی فیزیکی کالای می باشد. زمانیکه شرکت کالایی را می فروشد، موجودی فیزیکی کالای دوباره به نقدینگی تبدیل می شود . اگر فروش نقدی باشد، این تبدیل به صورت فوری صورت می گیرد؛ در غیراین صورت ؛ نقدینگی تا زمانی که حساب های دریافتنی وصول نشوند ؛ ایجاد نخواهد شد. این تبدیل ساده جریان نقدی به موجودی کالا ، به حساب های دریافتی و تبدیل مجدد آن به جریان نقدی ، “چرخه عملیات ( فعالیت) یا چرخه سرمایه در گردش شرکت ” است.
دارایی های ثابت یک شرکت در فرایند تولید محصولات ، مصرف یا مستهلاک می شوند؛ بنابراین ، هر یک از کالاهای تولید شده ، قسمت کوچکی از ارزش دارایی های ثابت را نیز در دل خود دارند. حسابداران ، این فرایند را به وسیله کاهش مستمر ارزش حسابداری دارایی های ثابت و افزایش ارزش کالای در جریان ساخت ، تحت عنوان حسابی به نام “استهلاک” شناسایی و ثبت می کنند . به منظور حفظ ظرفیت تولیدی خود و افزایش تولید . بایستی بخشی از جریان نقدی ورودی جدید را در دارایی های ثابت جدید سرمایه گذاری کنند. به طور کلی ، هدف از بررسی تمام چرخه های فوق ، اطمینان از فزونی نقدینگی ایجاد شده از محل سرمایه در گردش و چرخه سرمایه گذاری بر وجوه نقد اولیه است.
اگر یک شرکت اقدام به دریافت زود هنگام وجوه حاصل از فروش های اعتباری کند، در صورت های مالی آن شرکت ، کاهش مقدار حساب های دریافتی واحتمالا تغییر درآمد و سود صورت خواهد پذیرفت . دلیل ما برای مطالعه صورت های مالی وجود این ارتباط بین عملیات یک شرکت و امور مالی آن است. ما درصدد درک عملیات شرکت و پیش بینی نتایج مالی ناشی از اعمال تغییر در آن ها هستیم.

سود آوری معادل جریان نقدی نیست.

اگر جریان نقدی شرکت با مشکل مواجه شود یا تداخل عمده ای در آن ایجاد شود به ناتوانی درپرداخت دیون و بدهی های منجر می شود. بنابراین نمی توان مطمئن بود که جریانات نقدی یک شرکت سود آور، تکافوری باز پرداخت بدهی هایش را ایجاد خواهد کرد.اگر شرکت، کالاهای خود را با حاشیه سود بالایی به فروش برساند ، از دید حسابداری، فروش آن ممکن است نتواند با سرعت ، جریان نقدی کافی به منظور جبران میزان نقدینگی خارج شده برای تولید یا سرمایه گذاری فراهم سازد. و شرکتی که نتواند به موقع به تعهداتش عمل کند ” ورشکسته ” تلقی خواهد شد.

تینا شاهپوردوست
تینا شاهپوردوست
سرمایه گذار و تحلیل گر بازار سرمایه ، مدیر مالی در صنعت دارو و دانشجو سطح استراتژیک دوره بین المللی حسابداران مدیریت CIMA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi