مدیریت مالی

تاریخچه مالیات بر ارزش افزوده
مالیات بر ارزش افزوده
شهریور ۸, ۱۳۹۷
تاثیر اقتصاد جدید بر مدیریت مالی
تاثیرات اقتصاد جدید بر مدیریت مالی
دی ۲۲, ۱۳۹۷
Show all
مدیریت مالی

مدیریت مالی

مدیریت مالی

مدیریت مالی

 هر فردی جهت حداکثر کردن آسایش و و رفاه شخصی خویش از طریق به کارگیری بهینه و صحیح از منابع موجود با امور مالی ، همچون تقسیم درآمد در موارد مصرفی ، سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت و چگونگی استفاده از فرصت های پیش رو ، سرو کار دارد.
مدیریت مالی با استفاده از اطلاعات تهیه شده توسط حسابداران ، در مورد سرمایه گذاری و تامین وجوه تصمیم گیری می کند . او علاوه بر اطلاعات تاریخی ، وقایع حال و رخدادهای احتمالی آتی را نیز مورد توجه و بهره برداری قرار می دهد و دارای دید گذشته و آینده نگر بوده و علاوه بردرون سازمان ، وقایع برون سازمانی را نیز مورد توجه قرار می دهد.
مدیریت مالی هدف به حداکثر رساندن ثروت سهامداران را جایگزین حداکثر کردن سود می نماید، علاوه بر ایجاد تخصص و کسب آگاهی در وضعیت مالی واحد تجاری در پی بررسی رفتار سرمایه گذاران ، تعیین اولویت ها و گزینه های بهینه جهت سرمایه گذاری است.

تاریخچه مدیریت مالی

در سال ۱۹۰۰ به صورت یک رشته علمی درآمد. درسالهای اول که نرخ بهره در حال رشد بود ، مدیریت ساختار سرمایه یکی از وظایف مهم مدیران شد . و در دهه چهل تا اوایل دهه پنجاه ، به سوی دیدگاه خارجی ، وام دهندگان و سرمایه گذاران خارج از شرکت اهمیت یافت و تجزیه و تحلیل مالی ، برنامه ریزی وجوه نقد و کنترل از جمله وظایف مدیر مالی بود.
از اواسط دهه پنجاه قرن بیستم ، توجه به مدیران به تجزیه و تحلیل دارایی ها و مدل ریاضی کاربردی در زمینه های صندوق ، حساب های دریافتنی ثابت و به کارگیری روش های کمی و کیفی تحلیل و پیش بینی های مالی معطوف گردید.
*-مدیران مالی درمواقع بحرانی نجات دهنده بسیاری از واحد های تجاری از ورشکستگی بوده اند.

نقش مدیریت مالی در جهان رو به رشد

مدیر مالی در شناخت اهداف شرکت و پاسخ گویی صحیح و سریع به نیازهای مالی واحد انتفاعی نقش به سزایی در بهبود وضعیت مالی آن دارد.
وظایف یک مدیر مالی در کسب منابع مالی ، سرمایه گذاری وجوه و سیاست های تقسیم سود در جهت اهداف شرکت ، فعالیت های تجاری ، ارتباطی اساسی با مسائل مالی دارد. مدیران مالی آینده می بایست پختگی فهم جریانات جهان سرمایه ، سامانه های انتقال الکترونیکی منابع ، راهبردهای پوشش خطر ارزهای خارجی و بسیاری موارد دیگر را داشته باشد.
*تعریف مدیریت مالی: مدیریت سرمایه و مدیریت بر منابع و مصارف سرمایه به گونه ای که ، ثروت سهام داران به حداکثر برسد.

اهداف شرکت

  • حداکثر کردن ارزش شرکت برای سهامداران : یعنی قیمت سهام در بالاترین سطح قرارد گیرد و با ضرب آن در تعداد سخام ثروت سهام داران در حداکثر باشد. در واقع انعکاس تصمیمات مدیریت مالی در زمینه های سرمایه گذاری و تقسیم سود سهام و …. است
  • به حداکثر رسانیدن سود : با کاهش هزینه ها و فروش زیادتر در پی دستیابی به این هدف
قیمت سهام لزوما تابعی از دو عامل است :
(بازده)دریافت های نقدی از محل سودهای آتی
(ریسک) درجه عدم  اطمینان نسبت به دریافت های نقدی
*اگر نرخ بازدهی پروژه های سرمایه گذاری شده کمتر از هزینه تامین مالی منابع به کار گرفته شده باشد، سود هر سهم و در نتیجه قیمت سهام کاهش خواهد یافت و مدیریت باید به سود هر سهم توجه کند ، نه به سود کل شرکت .

تینا شاهپوردوست
تینا شاهپوردوست
سرمایه گذار و تحلیل گر بازار سرمایه ، مدیر مالی در صنعت دارو و دانشجو سطح استراتژیک دوره بین المللی حسابداران مدیریت CIMA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi