وظایف مدیریت مالی

تاثیر اقتصاد جدید بر مدیریت مالی
تاثیرات اقتصاد جدید بر مدیریت مالی
دی ۲۲, ۱۳۹۷
اهداف مدیریت مالی
اهداف مدیریت مالی
دی ۲۲, ۱۳۹۷
Show all
وظایف مدیریت مالی

وظایف مدیریت مالی


وظایف مدیریت مالی

وظایف مدیریت مالی

  • تامین مالی : تعیین ترکیب بهینه تامین منابع مالی داخلی و خارجی و ساختار سرمایه می باشد . منابع داخلی ، اندوخته ها و سود انباشته و منابع خارجی، وام بانکی ، انتشار اوراق قرضه و سهام عادی و ممتاز می باشند. باید با تغییر ساختار سرمایه و تخصیص بهینه منابع مالی ، ارزش بازار شرکت را افزایش دهد و با یک ترکیب مطلوب تامین مالی در جهت حداکثر کردن ثروت گام برداشت .
  • سرمایه گذاری: باید پروژه های سرمایه گذاری انتخاب شود که باتوجه به شرایط بازار، جریان نقدی خروجی آن در آینده تحقق پیدا کند. ترکیب دارایی و ریسک تجاری مجموعه با در نظر گرفتن بازده مورد انتظار و ریسک پروژه ، بودجه بندی سرمایه ای به گونه ای صورت گیرد که حداکثر ثروت سهامداران تامین شود.
  • تقسیم سود سهام: شامل پرداخت سود سهام نقدی، سهام جایزه ، تجزیه سهام ، بازخرید سهام ، درصد سود تقسیمی و … می شود . مدیر مالی با برنامه ریزی سود (پیش بینی سود و زیان ) برنامه ریزی و وضعیت مالی ( پیش بینی ترازنامه ) ، برنامه ریزی وجوه نقد ( پیش بینی جریان های ورودی و خروجی نقد) ، میزان سود تقسیمی را پیش بینی می کند و باید از چگونگی افزایش هزینه های جاری و توانایی شرکت در فروش محصولات جدید آگاهی داشته باشدو پس از هزینه های فروش در قالب صورت های مالی میزان سود تقسیمی و سود انباشته را پیش بینی کند .
  • وظایف مدیریتی : مدیریت بر دارایی ها – مدیریت وجوه
مدیریت بر دارایی ها: نظارت دقیق بردارایی ها و استفاده بهینه از آنها ، او باید میزان دارایی های مورد نیاز شرکت از وجوه نقد، دارایی ثابت و موجودی کالا را تخمین زده و با استفاده موثر از آن ها ضایعات و هزینه های غیرضروری را کاهش داده و با افزایش وجوه و نقدینگی ، ریسک را به حداقل رسانده و باعث سود آوری گردد.
مدیریت وجوه: این وجوه شامل صندوق و بانک ، منابع تامین شده از انتشار سهام و اوراق قرضه و تعهدات بانکی  باید توسط مدیر متخصص با برنامه ریزی مشخص در وجوه نقد در جهت خرید دارایی ها ، پرداخت سود سهام ، پرداخت تعهدات در جهت نیل به اهداف شرکت گام بردارد.

تینا شاهپوردوست
تینا شاهپوردوست
سرمایه گذار و تحلیل گر بازار سرمایه ، مدیر مالی در صنعت دارو و دانشجو سطح استراتژیک دوره بین المللی حسابداران مدیریت CIMA

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi